Jakiej twardości materac wybrać - twardszy czy może miększy?

   Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące twardości materaców. Niektórzy lubią spać na twardym podłożu, z kolei inni na bardzo miękkim łóżku. Na Materacowy.pl znajdzie się odpowiedni produkt dla każdego! 

    Co jest najważniejsze? Aby materace w prawidłowy sposób podpierały nasze sylwetki. Modele twarde są dedykowane dla osób, które np. mają silną dyskopatię (wpadanie dysku), dlatego też są bardzo często polecane przez lekarzy i rehabilitantów. Twarde podłoże uniemożliwia pogłębianie wad kręgosłupa. Zazwyczaj takie materace wykonane są z pian o bardzo dużej gęstości lub sprężyn obłożonych twardymi płytami kokosowymi.

   Ważny jest też punkt odniesienia do obecnego komfortu spania. Warto zastanowić się nad codziennym snem i zastanowić się czy obecny komfort (w odniesieniu o twardość) jest zadowalający czy może jest coś co nie do końca Ci pasuje?

   Konsultant w naszym sklepie jest  w stanie pomóc wybrać odpowiedni materac pod względem ortopedycznym oraz komfortu ale w oparciu o określone przez Ciebie wymagania i warunki fizyczne.

Twarde materace nie dla każdego są zdrowe ale miękkie również!

 

   Zbyt twardy lub zbyt miękki materac może wręcz zaszkodzić. Jeżeli na zbyt twardym materacu śpi lekka osoba, kręgosłup może nie przylegać na całej powierzchni do podłoża. Wywołuje to częste bóle mięśni, które zamiast odpoczywać, wykonują pracę przez całą noc (najczęściej jest to ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa). Warto zwrócić uwagę, czy dany model wyposażony jest strefy twardości, które pomagają w dopasowaniu się do naszej sylwetki.

   Z kolei zbyt miękkie materace szczególnie nie są zalecane dla dzieci ponieważ ich kręgosłup dopiero się wykształca i potrzebują stabilnego podparcia. Dostępnych jest wiele modeli materacyków dla niemowląt które spełniają wymogi. Nieco inne modele zalecamy dla dzieci starszych i młodzieży.

   W przypadku osób starszych również należy uwzględnić dodatkowe wymagania. Podczas rozmowy najczęściej poruszaną kwestią jest to aby łatwo można było wstać i komfortowo zmieniać pozycję. Można wybrać materac który z góry jest przyjemny i komfortowy a rdzeń ma bardziej stabilny.

   Jeżeli całe życie śpimy na twardym materacu i się wysypiamy to warto zastanowić się nad zakupem twardszego materaca ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. W przypadku występowania bólu kręgosłupa należy w pierwszej kolejności udać się do specjalisty. Często jednak okazuje się że źródłem problemów okazuje się być stary materac czy kanapa (może też być nowy ale źle dobrany). W wielu przypadkach okazuje się że dobór odpowiedniego materaca jest w stanie wyeliminować niektóre rodzaje bólów kręgosłupa oraz w dużym stopniu zredukować efekt "wiercenia się w nocy".

H2, H3, H4 lub inny symbol – jaka twardość materaców jest odpowiednia?   Producenci starają się nam zobrazować, jakiej twardości są poszczególne materace. Mimo tego ich porównywanie nie jest łatwe. U różnych producentów widzimy dużą rozbieżność. Jest to sytuacja normalna, gdyż każdy materac jest specyficzny i ma odrębne właściwości. Materac termoelastyczny w modelu twardym może być wygodniejszy od materaca sprężynowego miękkiego. Zależy to od wielu czynników, w tym m.in. wypełnienia. Zazwyczaj symbolem H2 oznacza się modele miękkie, dla osób ważących do 80 kg. H3 – twarde, dla osób ważących powyżej 80 kg. H4 to natomiast materace bardzo twarde.

   Materac miękki lub twardy to również kwestia względna ponieważ inaczej twardość będzie odczuwała osoba ważąca 100 kg, a jeszcze inaczej osoba ważąca 60 kg. Na kartach produktów staramy dodatkowo umieszczać się skale twardości w punktacji np. od 1-10 (są to uśrednione odczucia wagi testowane przez osoby zróżnicowane pod kątem wagi). Jeżeli materac występuję w dwóch twardościach to również są uwzględnione na skali.

   Istnieje również sporo modeli które są uniwersalne ponieważ wykonano je z materiałów reagujących proporcjonalnie do nacisku. Są też materace uniwersalne dwustronne które posiadają różne twardości po przeciwnych stronach.Materac dla kobiety powinien być miękki a dla mężczyzny twardy – prawda czy mit?  Zazwyczaj jest to słuszna uwaga, gdyż kobiety są lżejsze i mają delikatniejszą budowę ciała niż mężczyźni. Jeżeli u pary dzielącej łóżko występuje duża różnica wagi, poleca się również materace w jednej twardości, które dopasowują się do ciała poszczególnej osoby. Ze względu na to, że każdy ma różną budowę ciała i inną szerokość barków, zdarzają się jednak wyjątki. Dla przykładu – pod kątem ortopedycznym może okazać się, że miękki materac jest bardziej odpowiedni dla mężczyzny ważącego 120 kilogramów, a twardszy dla 70-kilowej kobiety. Dlaczego? Szerokie męskie barki lepiej dostosowują się w podłoże miękkie. Twardość materaca to bardzo indywidualny wybór. W tym przypadku warto zdać się na opinię osób, które mają do czynienia na co dzień z doborem materaców.   Ze względu na to że każdy ma różną budowę ciała i inną szerokość barków to zdarzają się wyjątki. Ładnych kilka miesięcy temu, dobierałem materac młodej parze i sprawdzałem dopasowanie pod kątem ortopedycznym. Było to koniecznie ze względu na sporą różnicę wagową. Braliśmy pod uwagę materac wysokoelastyczncy w twardościach H2(miękki) oraz H3(twardy). Okazało się że materac miększy lepiej pasuje Panu który ważył ok 120kg, a twardszy Pani która ważyła ok 70 kg. Dzieje się tak dlatego ponieważ bardzo szerokie barki mężczyzn lepiej wchodzą w miększe podłoże. Zależy też od rodzaju materaca i od twardości. Natomiast kobiety mają szersze biodra i węższe barki.   Twardość materaca to bardzo indywidualny wybór. Jeżeli chodzi o rodzaje materacy oraz jakość, to warto poświęcić czas na edukację przed zakupem lub zdać się na opinię osób, które mają do czynienia na co dzień z doborem materaców.

 

Masz pytania? Dzwoń lub pisz.

Adres e-mail : piotr@materacowy.pl

Tel. : 795 098 888

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 92 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Sklep wart polecenia , sprzedawca dobrze zorientowany jak dobrać kolejne warstwy materaca do upodobań klienta .Pełen profesjonalizm napotkałam tylko w tym.pinkcie szukając odpowiedniego materaca
2024-02-15
Bardzo dobry kontakt telefoniczny i mailowy. Odpowiedzi na moje pytania otrzymałem albo w trakcie rozmowy albo niedługo po. Zamówienie na stronie internetowej sklepu przebiegło szybko i i gładko. Uzgodnienia w sprawie transportu i wniesienia również bezproblemowe.
pixel